Netresk

Natresk ali netresk, kaj je pravilno? Glede na zgodovinsko izročilo, mislim da bi bilo prav netresk. Zakaj?  Že Karel Veliki (742-814) je svojim podložnikom svetoval, da na strehah posadijo netresk. V antiki so mu pripisovali čarobno moč, da preprečuje požare in bliske. Velja celo ljudska vraža, da naj bi navadni netresk, nasajen na strehi, hišo varoval pred udarom strele.

Netresk ima tudi kar nekaj ljudskih imen, med drugim ga poznamo tudi kot: gluhelj, glušec, uheljnik, uheljnek, uhljek, uhovnik, ušesnik, gromnik, gromotresk, strešniposiliživ, postrešnjak, streharica, strešnik, trdovnik, tresk, možek, možic, možiček, natresk, natrosek, natrsk, nadstorek, nastran, nastrk, perinovo cvetje …. No pri nas mu rečemo ušnik.

Včasih je res rastel na slamnatih strehah. Danes pa takih streh nimamo več in tudi netreska ne vidim več na strehah.  Je pa še zmeraj pri nas več ali manj pri vsaki hiši. Mi smo ga imeli leta posajenega v star kuhinjski pisker. Še danes je nekje in netresk še zmeraj v njem. Hči ga je potem nasadila okoli stare hiše in zdaj ga je za celo vrtnarijo. Zanimivo pa je, da je pozimi v nevarnosti. Že drugo leto zapored ga je namreč pojedla jelenjad. Tudi  iz cvetličnih loncev pred vrati hiše.

Vzgoja

Rad ima bolj slabo zemljo pomešano s peskom, uspeva pa tudi v boljši zemlji.  Posadimo ga lahko v vsak skalnjak, ob robu vrt ali v korita. Celo v cvetlične lončke in za v kuhinjo sem ga že sadila. Povsod dobro uspeva. Ena izmed posebnosti netreska je, da lahko uspeva v kamniti prsti in ravno tja sem ga nasadila. To pa zato, ker nič drugega ni hotelo tam rasti, razen plevela seveda.

Je trajnica, raste pri tleh. Listi so podolgovati, narobe jajčasti, debeli, mesnati, na koncu zašiljeni v oster trn. Listi tvorijo rozeto, ki preprečujejo izhlapevanje vode. Iz sredine rozete zraste cvetno stebelce, ki je pokrito z luskastimi listi in nosi rožnate zvezdaste cvetove. Cvet je lahko visok tudi do 50 cm. Prav neverjeten cvet za tako pritlehno rastlino. Cveti meseca julija in avgusta, po cvetenju rastlina odmre, vendar požene številne mladice, da se rastlina ohrani. Te mladice se da enostavno odrezali in podtakniti v lončke, kasneje pa presaditi nekam na prosto. Zagotovo raste dalje, tudi v pesku. Preverjeno.

Pobiranje in shranjevanje

V zdravilne namene uporabljamo liste navadnega netreska. Zaradi mesnatosti  se ga ne da sušiti. Po sušenju niti ni potrebe, ker je vedno zelen, tudi pozimi. Ne rabimo ga shranjevati, ker ga lahko vsadimo tudi v cvetlične lonce in ga imamo v hiši.

Uporaba

Netresk je najbolj poznan za zdravljenju lažjih ušesnih obolenjih, zlasti pri vnetjih od klime, prepiha, potapljanja, ali prehlada. No enkrat sem se tudi sama zdravila na ta način. Bolela so me ušesa, pa sem vanje stisnila par kapljic učnika. Naslednji dan sem bila v redu. Zdravniki pa odsvetujejo ta način zdravljenja. V primerih angine, kroničnih okvar, ali prehudega vnetja ne pomaga.

Sok, ki ga iztisnemo iz listov netreska, lahko uporabimo za pospeševanje celjenja ran, razjed, ureznin, žuljev ter pri pikih insektov in sončnih opeklinah, koristi pa lahko tudi bolnikom s putiko.

Naslednja zanimivost je možnost zdravljenje kurjih oči. Prerezan list netreska položimo na kurje oko in pustimo nekaj časa delovati. Obkladek lahko dajemo več dni.  Potem stopala namočimo v zelo toplo vodo, kurje oko se bo omehčalo in ga bomo z lahkoto odstranili. Sem poskusila in ni delovalo. Mogoče samo nisem vztrajala dovolj časa.

Iz njega se pripravlja tudi različna mazila in lahko se ga tudi uživa. Ne eno ne drugo nisem poskusila.

Za vrtičkarje

Pri nas je zaščiten, sicer ne bi vedela zakaj. V Sloveniji rasteta le dve vrsti. Eden izmed njiju še prav poseben. Uspeva samo pri nas, torej je naš. To je Juvanov netresk, imenovan po dolgoletnem vrtnarju Ljubljanskega botaničnega vrta Francu Juvanu. Na zelenjavni vrt ga nikar ne saditi, ker ga bo takoj preveč. Lahko pa kam na rob in v vsako skalno luknjo. Raje netresk kot plevel. Je lep okras okolice vrta in hiše.

Tukaj lahko napišete vaš komentar.

%d bloggers like this: