Novi in verjetno zadnji projekt.
Zamislila sem si trajni samooskrbni nasad jagodičevja in sicer na način, da bo potreben minimalni vložek dela. Itak mi to življenje čisto preveč časa pobira.
Parcelo so mi dobri sosedje zorali. Pri postavljanju ograje sem imela pomoč močnih rok. Vse skupaj sem zamotala v mrežo in tako ujela tri muhe na en mah; prepoved letenja za ptiče, zaščita proti toči in senčenje. Na zemljo sem položila agro tekstil, da preprečim plevelu veselico. Polovico sadik sem že vzgojila in posadila. V nadaljevanju vam povem kako. Polovico še vzgajam za jesensko saditev. Nekaj malega sadik pa sem tudi kupila. Prav dosti pa ne, je to kar konkreten finančni vložek.
Kaj sem si zamislila posaditi: črni in rdeči ribez, maline, robide, aronijo, goji jagode, sibirske borovnice oz. haskap jagode, kosmuljo. Razmišljam še o kakšni jagodičnici. Nekam sem posadila šmarno hrušico. Mika me še josta. Ja, pa murvo si bom tudi omislila. Izven ograje pride potem še par fig. Grozdje sem že posadila, ne bo v okviru tega nasada in za zraven vzgajam sadike jagod. Imam tudi plezajočo češnjo, tudi zanjo bo potrebno najti bolj primeren prostor.
Večino navedenih sort jagodičevja imam že imam več let, na griču poleg hiše se morajo trudit z rastjo. Pridelki pa so bolj ali manj za ptiče. Zdaj povečujem število in se selim na drugo lokacijo. To bo bolj združen in zaščiten nasad. Računam da bo vložek dela minimalen, ko bo enkrat nasad zasajen. Če bo prav bo potrebna zgolj vzgoja rastlin – obrezovanje in pa pobiranje pridelka.
Oh ne, pri meni je tako, kar zrase zrase. Zalivanje, odpade. Da bi škropila s pesticidi in herbicidi, nisem nora. Gnojenje, ja vsake toliko bo treba, ne zahteva pa to ne vem koliko časa. Zakaj jagodičevje? Solate imam dosti, krompir imam debel. Domača semena so postala rutina. Zelišč za svojo potrebo imam tudi zadosti. Za domači čaj in začimbe za v lonec. Hidrolatov, eteričnih olj ali kozmetike ne bom delala. To se mi čisto ne da, pa ne vidim zakaj bi. Jabolk zadnja leta poberem le za vzorec. Nekaj več je od hrušk. Še največ se mi zdi imam od jagodičevja. Najprej svežega za v usta, potem se lahko skuha sok ali marmelada ali pa se plodove posuši za domači sadni čaj. Mislim, da je najbolj hvaležna sadna vrsta jagodičevje