Aronija

Ja, tudi aronijo imam. Najprej sem dobila dve sadiki, potem sem vzgojila še eno. Zdaj za nov jagodnjak vzgajam še tri sadike. Trenutno so še v cvetličnih loncih.

Zanimiva rastlina tale aronija. Grmi začnejo odganjati zgodaj spomladi. V mesecu maju zacvetijo v belih cvetovih, ki se združujejo v socvetja. Jagode dozorijo v avgustu. Najprej so  rdeče, potem postanejo črne, če imate seveda tako sorto kot jaz. Imajo dobro lastnost, da se ne osipajo. Slabost pa, da jo imajo radi tudi ptiči.

Aronija je primerna za domači vrt. Za gojenje je nezahtevna. Raste celo na revnih tleh, samo da niso preplitva in zamočvirjena. Aronija je odporna proti škodljivcem in nizkim temperaturam, nevtralizira celo ultravijolično sevanje. Na skromnejših tleh  zraste 1 – 2m visoko, na rodovitnih celo do 3 m. Črni plodovi pritegnejo pogled, v jeseni pa grmi zažarijo v barvi rdeče obarvanega listja.

Tole sem prepisala: »Aronija je bila že zdravilo Indijancev. Zreli črni plodovi so vitaminska bomba. Vsebujejo velike količine vitamine A, 8 – 10 x večje koncentracije vitamina C kot je v južnem sadju, vsebuje vitamin P, ki spodbuja pravilno delovanje in absorbcijo vitamina C, vitamine skupine B – B9, B6, B2, vitamin E in minerale: kalij, kalcij, železo, mangan, molibden, jod ter fosfor.» Rekla bom pa samo dve:« črni bezek.«

Rekla sem, da vzgajam nove sadike za »projekt jagodnjak«. Razmnožila sem jo kar s korenskimi izrastki. Najbolj enostavno in najbolj ziher. Enostavno sem malo pobrskala pod grmi in izpulila tri poganjke s koreninami. Vsadila sem jih v cvetlične lonce. Vse rase, samo na balkonu se ne morem niti obrniti več. Pomladi jih bom presadila na lokacijo.

Tri grme imam že večje. Grmov ne obrezujem, izrežem le starejše veje, s tem grm redčim. Aronija zori tudi pri nas v mesecu avgustu. Pobiram jo ročno in vse jagode na enkrat. Najboljši pokazatelj zrelosti aronije pa je pecelj, ki drži jagodo. Pecelj mora biti svetlo rdeč. če jagode niso zrele, so grenke, drugače pa imajo trpki kisel okus.

Moj pridelek za enkrat je majhen in vse kar poberem posušim za sadne čaje. Drugače se plodovi uporabljajo za širok spekter izdelkov. Sušenje aronije ni zapleteno, sušite pa jih lahko v sušilniku, pečici in celo na zraku. Če le vreme dopušča, posušim aronijo na zraku, drugače pa v sušilniku. Se jo da posušiti brez težav.

Posušene jagode uporabljam za sadne čajne mešanice. Posušim pa tudi jagode navadnega črnega bezka. Posušene jagode shranjujem v kozarcu in v shrambi. Nikoli se še niso pokvarile.

Tukaj lahko napišete vaš komentar.