Melisa

domača zelišča
foto SK melisa

Ime izvira iz grške besede, ki v prevodu pomeni čebela. Je priljubljena paša za čebele, kar se da opaziti pri cvetenju. Samo malo premalo jo imam, da bi čebele lahko kaj več nabrale. Malisa je bila ena izmed prvih rastlin v mojem zeliščnem vrtu, takoj za meto. Takrat sem vedela samo, da se iz melise da narediti dober sirup. Meliso o kateri pišem, poznamo pod imenom citronska melisa. Poleg te so na voljo še druge sorte primerne za pridelovanje in okrasno rabo.

Vzgoja

Semena sem kupila hkrati še z nekaterimi drugimi zeliščnimi semeni. V primerjavi z drugimi zelišči jo je bilo enostavno vzgojiti. Najprej sem jo sejala v cvetlične lonce, ko so rastline zrasle približno 10 cm sem jih presadila v zeliščni vrt. Razrašča se hitro in zdaj jo razmnožujem z deljenjem. Semen še nisem poskusila pridelati. Je trajnica, pozimi zgornji zeleni deli propadejo, pomladi iz korenin zažene na novo. Od daleč,  se mi zdi podobna meti. Je odporna, nezahtevna.. Zrase kot grmiček  do višine 80 cm. Listi so svetlo zeleni, rahlo dlakavi. Prepoznavna je po majhnih belih cvetovih in vonju po limoni.

Pobiranje in shranjevanje

Meliso režem enkrat do dvakrat letno. Enkrat zgodaj poleti pred cvetenjem, drugič jeseni. Prvi rez porabim za pripravo melisinega sirupa, drugi rez posušim za čaj. Režem po potrebi. Če jo ne potrebujem, potem pustim da se razrase in cveti. Uporabim samo liste. Za sirup in ravno tako za sušenje liste trgam. Sušin v senci pod streho. Ni težavna za sušenje. Posuši se hitro in dobro.  Tudi sušena ohrani svoj prijetni vonj.

Uporaba

Melisin sirup se naredi na isti način kot sirup iz bezgovih cvetov. Melisine liste namakam en dan v hladni vodi. Čez liste prelijem  samo toliko vode, da so pokriti. Melisa ima namreč v primerjavi z nekaterimi drugimi zelišči manj eteričnega olja, zato so potrebne velike količine. Po enem dnevu vodo odcedim, dodam na 1 liter tekočine 1 kg sladkorja, še malo citronske kisline, prevrem in vroče nalijem v steklenice. Delala sem tudi že mešan sirup in sicer iz melisinih listov in bezgovih cvetov. Vse smo porabili, nič ni ostalo za kasnejše rodove.

Melisin čaj; nikoli ne pripravljam čistega melisinega čaja. Meliso mešam v različne čajne mešanice.  Nekaj malega jo dodam zeliščnemu čaju, ki ga zmešam iz rožic, ki rastejo okoli hiše. Včasih dodam list ali dva jagodnemu sadnemu čaju. Delam pa še naslednji dve mešanici.

Čaj za lulanje: tako ime so mu dale sodelavke. Sicer je zmeraj pri večjih količinah tekočine potreben večkratni obisk stranišča in ne velja to samo za ta čaj.

  • 40% melisa
  • 40% meta
  • 20% kopriva

Čaj za umirjanje: mešanico pripravim po trenutnem razpoloženju. Ne ukvarjam se s tem, katere zdravstvene ali duševne težave blaži ali ne blaži. Kadar mi paše, si skuham ali pripravim eno od čajnih mešanic. Čaj pijem namreč zaradi okusa, ki mi ravnokar prija. Zmešam: meliso, meto in kamilico.

Za vrtičkarje

Cvetoča rastlina privablja čebele. To je zmeraj dobrodošlo za vrt, sploh če želite pridelati semena zelenjadnic za naslednje leto. Njen blagodejen vonj me spremlja pri delu na vrtu. Tudi kadar tam ni dela, hodim vonjat zelišča. Naredim mimohod, pobožam meliso, sivko, meto in rožmarin, da spustijo svoj vonj. Temu rečem aromaterapija v naravi. 

Tukaj lahko napišete vaš komentar.