To je zgodba, ki sem jo pred leti slišala na radijskih valovih in nikdar pozabila.
Pred mnogimi leti sta živela ubožna toda poštena človeka, ki sta imela edino hčer Anico. Bila jima je v veliko veselje. Nenadoma zaradi hude bolezni umre Aničina mati. Mala sirota je bila brez tolažbe, in pogostoma so jo videvali na materinem grobu. Oče zaradi obilice dela ni mogel na pokopališče, Anica pa je bila še premlada, da bi znala poskrbeti za grob. To se je milo storilo samemu Bogu, in ukazal je, da so na materinem grobu zrasle same majhne in lepo dehteče cvetice. Ko jih je Anica prvič ugledala na materinem grobu, je bila močno vesela. Takoj je odhitela po očeta in mu pokazala te majhne rožnordeče cvetove in vprašala: »Kako se imenujejo te nežne cvetice?«
Oče, ki še nikoli ni videl takih cvetic, je bil v zadregi, a naposled je dejal: »Materina dušica! Ali vidiš, kako je ta cvetlica preprosta, čedna in tako mila in prijetna, kakor je bila plemenita duša rajne tvoje matere!« Tako je dobila materina dušica svoje ime.
Materina dušica raste pri nas po travnikih in na obrobju poti. Rasla je tudi na griču, ki sem se ga odločila spremeniti v zeliščni vrt in vse kar sem naredila je bilo, da sem jo tam pustila. Nekje sem videla, da so jo nasadili kar med kamne na kamniti potki. Ko sem hodila po njej je do mojega nosa priplaval njen vonj, kar se mi je zdelo zanimivo in dobra ideja za urejanje vrtnih poti.
Sodelavke sem vprašala, ali je materina dušica timijan. Odgovor je bil ne, ampak niso imele čisto prav. Materino dušico imenujejo tudi divji timijan. Res, materina dušica rastoča po naših travnikih in vrtni timijan, ki sem ga posadila v zeliščni vrt, se kar razlikujeta. Ko sem raziskovala dalje sem videla, da v raznih člankih najprej pišejo o materini dušici, potem pa kar preskočijo na timijan. Potem sem se odločila, da bo zame materina dušica samo tista rastoča po naših travnikih. Timijan pa bo vse ostalo kar bom prinesla iz vrtnarij in posadila.
Vzgoja
Materina dušica je večletna zelnata rastlina. Raste najpogosteje v obliki blazinic ali preprog. Naredi do 20 centimetrov visok grmiček, ki ima olesenelo korenino iz katere poganjajo številna stebelca. Cvetovi so zbrani v socvetju in so značilne škrlatne ali temno-rožnate barve. Materina dušica pri nas cveti od maja pa tja do septembra. Zato jo v tem času že lahko najdemo in naberemo. Materina dušica ima svoj značilen, oster vonj.
Rastline lahko razmnožimo z delitvijo, iz semen ali s potaknjenci, ampak ni potrebe za to, vsaj pri nas ne. Če pa bi bilo treba, bi jaz materino dušico razmnožila z delitvijo, kar je najlažji način vzgoje.
Pobiranje in shranjevanje
Materino dušico nabiram junija v času cvetenja. Nabiram cvetoče, neolesenele dele – cvetove in liste. Pri nabiranju zbiram in pazim, da naberem samo lepe zdrave cvetove z listi. Na tanko jo razgrnem in sušim v senčnem, zračnem, suhem in čistem prostoru. Posušeno shranim v posodo, ki dobro tesni. Za ta namen uporabim večje steklene kozarce.
Pri sušenju velja, da jo čim manj prijemamo. Ker nimam časa na pretek, teh težav nimam. Materine dušice ni težko posušiti. Če je vremo primerno toplo in suho, se kar hitro posuši.
Uporaba
Materina dušica je znanstveno priznana zel, ki pomaga pri zdravljenju zgornjih dihalnih poti. Razkužuje dihalne poti, pomirja kašelj, uspava. To je pri nas njena najbolj poznana lastnost in najpogostejši način uporabe. Meni pa je ena od sestavin, ki jo mešam v svojo čajno mešanico.
Spisek njenih dobrih lastnosti je še dolg. Ker pa je podobno pri vseh zeliščih, se s tem sploh ne ukvarjam. Jaz jo nabiram zato, ker lepo diši in ker daje čaju dober okus. Zanimivo pa je, da naj bi čaj iz materine dušice čistil telo od zunaj in znotraj, z odvajanjem strupov skozi jetra.
Pravijo, da če nas boli glava, pest materine dušice položimo pod klobuk ali ruto. In glavobol nas bo minil. Nisem poskusila, na vrtu glava nikoli ne boli, sploh če imate tam še materino dušico.
Poleg tega, da lahko iz materine dušice pripravite zdravilni čaj, lahko pripravite tudi olje, žganje, kopel, zeliščni sirup in jo uporabljate kot začimbo v kulinariki. Čeprav sem že davno kupila začimbo timijan, nimam ideje, kam bi ga dodajala. Pri nas namreč mora imeti krompir okus po krompirju, meso po mesu in zelje po zelju. Tako pač je, lahko pa rečete, da nimamo domišljije, ampak kuhati je pa tako enostavno.
Za vrtičkarje
Jaz materino dušico cenim, ker lepo in dolgo cveti ter privablja čebele. Verjetno pa jo imam v zeliščnem vrtu prav zaradi zgodbe, ki sem jo slišala pred leti na radijskih valovih in tako se spominjam vseh materinih dušic, ki skrbijo ali so kadarkoli skrbele za nas.