Buča špagetarica dozori v jeseni in v sebi skriva pravo posebnost. V bistvu po zunanjosti ni nič kaj drugačna od ostalih buč, tudi ko je razpolovimo, nam še ne pokaže svoje posebnosti. Šele ko jo skuhamo, se nam razodene v vsej svoji lepoti in posebnosti. Njeno meso se spremeni v slastne špagete. Iz buč špagetaric dejansko lahko naredite špagete. Da ne boste razočarani, niso to testeninski špageti, temveč bučni špageti, pa spet nimajo tipičnega okusa po bučah. No, vredno je poskusiti.
Vam povem moj najljubši recept:
Buče prerežem na pol, izdolbem semena, z prerezano polovico navzdol postavim na pekač v katerem je malo vode. Pečem v pečici 20 min na 180 stopinj Celzija. Po tem času so »al dente«, še kompaktne in trde. Z vilicami po obodu napraskam špagete. Težko je povedati kako, ampak poskusite, boste sami videli o čem govorim. Špagete potem prelijem z domačo salsa omako, dodam malo sira in pršuta v kockah. Druga možnost, ki mi je tudi všeč so taki špageti z zelenjavno omako. Tako, presenečeni boste nad izgledom in okusom. Kot rečeno, vredno je poskusiti.
Drugače je še polno drugih možnosti kako pripraviti te buče, ampak nisem jaz pravi naslov za to. Raje vam povem, kako se te buče vzgoji.
Na kratko: tako kot vse ostale buče 🙂
Buče sejem v lončke v aprilu in jih presadim na stalno mesto, ko poženejo prvi pravi list, vendar ne pred 15. majem. Lahko pa jih takrat sejemo direktno na stalno mesto, vendar potem je pridelek bolj pozen. Pri saditvi na stalno mesto je potrebno poskrbeti, da ima rastlina dovolj prostora. Raste namreč enako kot vse ostale buče in se razpreda čez velike površine. Kot vse buče imajo rade močno zemljo, zato jih ne sadimo na revna tla, zelo dobro pa uspevajo npr. na robu kompostnika. Prav tako buče slabo prenašajo sušo, zato jih med sušnimi obdobji občasno zalivamo.
Obstaja več različnih vrst teh buč. Moja špagetarica naredi podolgovate plodove, težke 1-3kg z mesom in lupino rumene barve, kot na fotografiji. Če želimo, veliko plodov na eni rastlin, jo moramo vršičkati. Na glavni vreži so namreč skoraj sami moški cvetovi, na prvih stranskih poganjkih je nekaj moških, nekaj ženskih cvetov, na drugih stranskih poganjkih pa so predvsem ženski cvetovi. Pa kar brez skrbi, brez vršičkanja in brez posebne nege vam bo dala ena rastlina dovolj plodov za lastno uporabo. Še vedeli ne boste, kam jih dati. Imajo pa tudi to dobro lastnost, da ostanejo v dobri kleti užitne še pozno v zimo.
Fuj kakšna packarija
Je prišel mulec skozi vrata: »Kaj pa delaš?« »Semena spravljam« sem odgovorila. In komentar: »Fuj kakšna packarija«. Sem naredila še foto kolaž te packarije. Semena so zrela, ko se ne držijo več za meso in je sredica vsa zdrizasta. Semena se pobere iz buče, opere pod vodo in posuši.