
Vsaka izmed rastlin ima mnogo koristnih lastnosti. Mene zanima samo, kaj imam od rastline take kot je, brez predelave in pa še mogoče, kaj lahko dobim od nje brez preveliko vloženega dela in truda. Vse rastline vzgajam po principu, tu si, preživi s tem kar imaš. Tudi za limonsko travo sem izjavila, da bo živela brez dodatnega zalivanja ter da jo bom naučila prezimovati na prostem. To zadnje pač ni šlo.
Limonska trava je priseljenka. Njena originalna domovina so Filipini. Rada ima toplo in vlažno podnebje. Limonska trava je, kot že ime pove trava. V ugodnih razmerah zraste do 150 cm visoko, po obsegu pa doseže 120 cm. Pri meni teh pogojev nima, pa zrase približno tako kot domača trava v okolici. Če bi jo že primerjala z našo travo, bi rekla, da je podobna »ostri travi«. Njeni temno do sivo zeleni listi imajo izrazito osrednjo listno žilo in zelo oster rob. Oddaja prijeten vonj po limoni. Obstaja več vrst iz rodu citronskih trav. Zadnja leta primerke limonske trave dobimo v ponudbi dobro založenih vrtnarij tudi pri nas.
Vzgoja
Ker nisem takoj v vrtnarijah našla sadik, sem kupila seme in sem jo posejala. Bil pa je že skoraj maj. Najprej v manjši lonček, potem sem sadike presadila še zmeraj v lončke in končno sem jo na začetku poletja presadila v zeliščni vrt. Bilo pa je že dokaj pozno, pa še ravno v času, ko je pri nas običajno zelo toplo in sušno. Vseeno nekaj je zraslo. Če bi to prezimilo in bi naslednje leto raslo naprej, potem bi bilo na koncu nekaj konkretnega od rastline. Ampak ni, kljub temu, da sem jo jeseni zavila v seno in pokrila s smrečjem.
Vse rastline pa nisem posadila na vrt, ampak sem tri pustila v cvetličnih loncih in sem jih pozimi prezimovala na toplem v hiši. Preživela pa je samo ena sadika. Ta še živi in ni šla na vrt ampak bo kar ostala v kuhinji.
Naslednje leto sem semena sejala že meseca marca. Tokrat sem sadike vzgojila prej in zrasla je večja trava.
Za vzdrževanje rastlina ni zahtevna, sproti odstranjujemo le morebitne posušene liste. V nadaljevanju jo sedaj razmnožujem z delitvijo starih koreninskih grud. Tako pridem do večjih in bujnejših sadik. Lahko pa tudi iz sveže odrezanega poganjka vzgojimo potaknjenec. Tega najprej koreninimo v vodi, nato pa presadimo v rahel substrat za potaknjence. To še nisem poskusila.
V glavnem, sadike v vrtnarijah imajo svojo ceno.
Pobiranje in shranjevanje
Uporabljam bilke. Bilke nato sušim v senci, da ohranijo zeleno barvo, in jih razrežem na manjše kose. Potem shranjujem kot vsa ostala zelišča, v senco, na suho.
Uporaba
Limonska trava je uporabna za marsikaj: niža holesterol, pomaga pri čiščenju telesa, zmanjšuje verjetnost bolezni prebavil, umirja mišičje in živce, uporablja se pri zdravljenju prehlada in kašlja ter celo pri zdravljenju nekaterih vrst raka. Znana je po svojih antibakterijskih, antiglivičnih in protimikrobnih lastnosti. Skoraj tako, kot če bi pojedel vsak dan eno jabolko.
Veliko se uporablja v aromaterapiji. Meni zadostuje, da jo pobožam in takrat lepo zadiši. Dišijo pa tudi roke in to kar nekaj časa. Njeno eterično olje uporabljajo veliko za izdelavo domačega repelenta. Poizkušeno deluje. Ampak za enkrat je to čisto preveč zame.
Limonsko travo poleg tega posušeno mešam v čaje ali pa kuham čas samo iz limonske trave. Tak čaj je dober tudi hladen. Všeč mi je tudi mešanica z meto. O kakšnih zdravilnih lastnostih ne razmišljam. Čaj ima blag okus predvsem pa dobro aromo. Menda pa limonska trava vsebuje tudi veliko vitamina C.
Zelo zanimiv pa se mi zdi recept za čistilo, ki sem ga našla na internetu.: »V steklen kozarec natočite dva decilitra alkoholnega kisa, ki ste mu dodali skorjo ene ali dveh limet in šop limonske trave. Kozarec zaprite s pokrovom in pustite počivati dva tedna. Vsakih nekaj dni pretresite vsebino. Po dveh tednih iz kisa odstranite olupke limete in limonino travo ter polovico pretočite v plastenko z razpršilko. Dodajte nekaj vode, 15 kapljic eteričnega olja limonske trave in limete.
Ko imate mešanico narejeno, jo lahko uporabljate za čiščenje vseh površin – kuhinjskega pulta, lijaka in celo straniščne školjke.«
Sicer je tako, da alkoholni kis že uporabljam za čiščenje. Uporabljam ga tudi namesto mehčalca pri pranju belega perila. Tako, da v tem receptu je glavna čistila sestavila alkoholni kis, limonska trava pa doda še antibakterijski učinek.
Za vrtičkarje
Mene je limonska trava pritegnila z dejstvom, da je sončna rastlina, da ima visoko vibracijo in kot tako jo komarji, klopi in druga mračna krvosesna bitja ne marajo. V letu pred zasaditvijo limonske trave na vrt sem imela nekaj čudno veliko klopov v malinah, da o komarjih sploh ne govorimo. Za te zadnje ne vem od kod se jemljejo, saj v bližini ni nobenega mokrega, niti vlažnega prostora.
To je razlog, da limonsko travo sadim na zeliščni vrt in med jagodičevje. To je tudi razlog, da imam eno sadiko tudi posajeno v cvetlični lonec in v kuhinji. Pač, namesto rož. Tudi še kaj drugega sem že posadila namesto rož. Klopov je bilo potem manj, pa ne vem če zaradi limonske trave. Komarji še vedno so. Čeprav je pa težko vedeti, kje pobereš kakšnega klopa in kje te je ujel komar.