Kategorija: zelišča

stoletna-čebula

Stoletna čebula

Večna čebula rečemo pri nas. Zanjo se uporabljajo še druga imena, kot so šopasta čebula, zimska čebula, zimski luk ali stoletni luk. To je sicer bolj zelenjava kot zelišče, vendar k meni je prišla v okviru programa zeliščni vrt. Posejala sem jo, ker ima lep cvet in je trajnica. Prvo leto je iz posejanih semen…

Netresk

Natresk ali netresk, kaj je pravilno? Glede na zgodovinsko izročilo, mislim da bi bilo prav netresk. Zakaj?  Že Karel Veliki (742-814) je svojim podložnikom svetoval, da na strehah posadijo netresk. V antiki so mu pripisovali čarobno moč, da preprečuje požare in bliske. Velja celo ljudska vraža, da naj bi navadni netresk, nasajen na strehi, hišo varoval…

Limonska trava

Vsaka izmed rastlin ima mnogo koristnih lastnosti. Mene zanima samo, kaj imam od rastline take kot je, brez predelave in pa še mogoče, kaj lahko dobim od nje brez preveliko vloženega dela in truda. Vse rastline vzgajam po principu, tu si, preživi s tem kar imaš. Tudi za limonsko travo sem izjavila, da bo živela…

pegasti-badelj

Pegasti badelj

Ta pa mene spominja na osat. Cvetovi so podobni, listi pa so drugačni.  Ampak ja, pegasti badelj in osat sta iz iste rastlinske družine. Pri nas rase osat, pegasti badelj pa  je sredozemska rastlina. Zraste do dva metra visoko. Videla sem tudi že osat kot okrasno rastlino. Tudi moji sosedje so mislili, da sem posejala…

janež

Janež

Janež me spominja na sladkast okus čaja za dojenje ter vonj in okus otroškega čaja. Janež ima sladkast okus, malo spominja na mentol. Je enoletna rastlina, ki jo pogosto najdemo po vrtovih. Zraste do višine okoli 50 cm. Listi so peresasti – podobni listom peteršilja, cvetovi so beli kobulasti. Zgleda podobno kot vsi ti belo…

rman

Rman

Rman je v Sloveniji poznan po imenom navadni rman in je precej razširjen. Tako ga najdemo na travnikih, ob robovih njiv, ob poteh, na nasipih in še kje. Je trajnica, ki sodi v skupino košaric. Tudi rman je v mojem zeliščnem vrtu. Nisem ga tja sejala, nisem ga niti sadila. Tam je bil že prej, pred vsemi ostalimi zelišči. Vse kar naredim je, da ga tam pustim. Ne trgam ga in ne pobiram.

vinska-rutica

Vinska rutica

Prvič sem jo videla in potem sem jo kar naprej gledala v sosedovem vrtu. Od kar pomnim je bila tam. Ta moj stari sosed je imel majhen vrtiček, v njem pa polno raznih zeli. Sedaj skrbi za vrtiček njegov sin ampak nobenega od njiju nisem videla, da bi vinsko rutico kdaj nabiral ali uporabljal. Mlajši do njiju niti ni poznal imena rastline. Starejšega pa žal nisem imela prilike vprašati, ker ga že dolgo ni več med nami.

ameriški slamnik

Ameriški slamnik

Če ne prej, potem pa v jesenskem času, postane aktualen ameriški slamnik. Gotovo ga poznate vsaj iz reklam, ko nas prepričujejo, da si moramo zvišati imunsko odpornost. Lari fari, če jeste doma pridelano sadje in zelenjavo. Če pač te sreče nimate, potem moje sožalje. Letos sem se kar nekajkrat »nafarbala«, ko sem kupovala sadje. Breskev, jabolko, ali pa marelica, vse je imelo enak okus – ni imelo okusa. Škoda energije za žvečenje.

žajbelj

Žajbelj

Žajbelj je hvaležno zelišče, ki so ga cenili že naši stari starši. Na starejših slovenskih vrtičkih praviloma povsod videvam grmičke žajblja. Na tak način sem ga tudi dobila. Najprej sem ga zasadila na vrt, ampak kmalu ugotovila, da to ne bo v redu. Zdaj je na zeliščnem vrtu. Eno sadiko sem kasneje kupila, vendar ni pravi žajbelj, temveč samo ena od njegovih modernih oblik. Ne me vprašati katera, ker žal ne vem. Tudi če imam žajbelj doma, največkrat za čaj naberem divje rastoči žajbelj ob morju kjer je originalno tudi doma. Divje rastoči žajbelj ima ožje liste in dosti bolj diši

limonski-timijan

Timijan

Timijan
Timijan ali vrtna materina dušica, tako piše v marsikateri knjigi o zeliščih. Ali je potem čudno, da mi ni bilo čisto jasno kaj je kaj. Potem sem to dilemo zase hitro rešila. V glavnem, na mojem zeliščnem vrtu raste citronski timijan. Za tega sem se odločile in tega sem kupila v vrtnariji. Malo tudi zato, da bo drugačen od materine dušice.
Vzgoja
Timijan je manjši grm, ki zraste nekje 40 cm in to je tudi najprej opazna razlika med njim in materino dušico. Ima olesenelo in močno razvejano steblo. Majhni, ozko linearni do eliptični listi so na spodnji strani dlakavi, po robu pogosto zviti in, razporejeni drug nasproti drugega. Ima majhne rožnate cvetove, ki tvorijo bujne šope. Vsa rastlina prijetno aromatično diši v moje primeru po limoni.
Timijan je primeren za vzgajanje na domačem vrtu. Lahko ga posadimo tudi med kamenjem na vrtičku, rastlina pa ostane na istem mestu od tri do štiri leta. Najbolj mu ustreza zavetje na toplih in sončnih legah. Dobra stran timijana je, da ni občutljiv za škodljivce. Opazila pa sem, da ga imajo rade mravlje.
Najbolj enostavno ga je razmnožiti z deljenjem. Kaj drugega niti nisem poskusila.
Pobiranje in shranjevanje
Z timijanom ravnamo popolnoma enako kot z materino dušico. Cveti od junija do septembra in najbolje uspeva na suhi, sončni legi. Nabiramo le cvetove od sredine maja do sredine septembra, najbolje junija. Nabiramo v višini 5 cm nad zemljo, brez olesenelega dela stebel. Prvo leto ga porežemo le enkrat, pozneje pa lahko že dvakrat.
Sušimo ga v suhem prostoru ali v sušilniku za zelišča na temperaturi, ki ne presega 40 stopinj, da ne zmanjšamo količine eteričnega olja. Pazimo, da se ga ne dotikamo z rokami, če ga sušimo v prostoru, lahko pa se ga dotikamo z lesenimi palicami.
Uporaba
Priporoča se uporaba zeli timijana pri vnetju dihalnih poti, pa tudi pri bronhitisu in oslovskem kašlju, vnetju želodčne sluznice ter za preprečevanje zadaha.
Najbolj poznan in raziskan učinek zeli timijana je spodbujanje izkašljevanja in pomirjanje krčevitega kašlja. Mešam ga v čajne mešanice.
Timijan kot začimba: Svež timijan naberemo okoli poldneva, ob lepem suhem vremenu, ga povežemo v šopke in sušimo v senci, na prepihu, najbolje na podstrešju. Ko se posuši, mu osmukamo liste in jih zdrobimo. Začimbo hranimo v temi v zaprtih kozarcih. Začimbo uporabljamo za gobje jedi, mastne jedi, pečen krompir, mešana jajca s slanino, mastne klobase, mastne sire, v enolončnicah. Odlično se kombinira z origanom in rožmarinom
Citronski timijan ima čudovit vonj po limonah, uporablja pa se za pekoče mesne jedi in zelenjavne nadeve. Poleg uporabe v kuhinji se citronski timijan, ki vsebuje timol, uporablja v aromaterapiji pri zdravljenju obolenj dihalnih poti. Moja aromaterapija je kar na vrtu, včasih kakšen vršiček prinesem v kuhinjo. Dodajam pa ga tudi podpurijem, se pravi drugim suhim dišavnicam, da vsake toliko odišavim prostore.
Za vrtičkarje
Kakšne posebne vloge na vrti timijan nima. Zadostuje da lepo zgleda in lepo diši.