Timijan ali vrtna materina dušica, tako piše v marsikateri knjigi o zeliščih. Ali je potem čudno, da mi ni bilo čisto jasno kaj je kaj. Potem sem to dilemo zase hitro rešila. V glavnem, na mojem zeliščnem vrtu raste citronski timijan. Za tega sem se odločile in tega sem kupila v vrtnariji. Malo tudi zato, da bo drugačen od materine dušice.
Vzgoja
Timijan je manjši grm, ki zraste nekje 40 cm in to je tudi najprej opazna razlika med njim in materino dušico. Ima olesenelo in močno razvejano steblo. Majhni, ozko linearni do eliptični listi so na spodnji strani dlakavi, po robu pogosto zviti in, razporejeni drug nasproti drugega. Ima majhne rožnate cvetove, ki tvorijo bujne šope. Vsa rastlina prijetno aromatično diši v moje primeru po limoni.
Timijan je primeren za vzgajanje na domačem vrtu. Lahko ga posadimo tudi med kamenjem na vrtičku, rastlina pa ostane na istem mestu od tri do štiri leta. Najbolj mu ustreza zavetje na toplih in sončnih legah. Dobra stran timijana je, da ni občutljiv za škodljivce. Opazila pa sem, da ga imajo rade mravlje.
Najbolj enostavno ga je razmnožiti z deljenjem. Kaj drugega niti nisem poskusila.
Pobiranje in shranjevanje
Z timijanom ravnamo popolnoma enako kot z materino dušico. Cveti od junija do septembra in najbolje uspeva na suhi, sončni legi. Nabiramo le cvetove od sredine maja do sredine septembra, najbolje junija. Nabiramo v višini 5 cm nad zemljo, brez olesenelega dela stebel. Prvo leto ga porežemo le enkrat, pozneje pa lahko že dvakrat.
Sušimo ga v suhem prostoru ali v sušilniku za zelišča na temperaturi, ki ne presega 40 stopinj, da ne zmanjšamo količine eteričnega olja. Pazimo, da se ga ne dotikamo z rokami, če ga sušimo v prostoru, lahko pa se ga dotikamo z lesenimi palicami.
Uporaba
Priporoča se uporaba zeli timijana pri vnetju dihalnih poti, pa tudi pri bronhitisu in oslovskem kašlju, vnetju želodčne sluznice ter za preprečevanje zadaha.
Najbolj poznan in raziskan učinek zeli timijana je spodbujanje izkašljevanja in pomirjanje krčevitega kašlja. Mešam ga v čajne mešanice.
Timijan kot začimba: Svež timijan naberemo okoli poldneva, ob lepem suhem vremenu, ga povežemo v šopke in sušimo v senci, na prepihu, najbolje na podstrešju. Ko se posuši, mu osmukamo liste in jih zdrobimo. Začimbo hranimo v temi v zaprtih kozarcih. Začimbo uporabljamo za gobje jedi, mastne jedi, pečen krompir, mešana jajca s slanino, mastne klobase, mastne sire, v enolončnicah. Odlično se kombinira z origanom in rožmarinom.
Citronski timijan ima čudovit vonj po limonah, uporablja pa se za pekoče mesne jedi in zelenjavne nadeve. Poleg uporabe v kuhinji se citronski timijan, ki vsebuje timol, uporablja v aromaterapiji pri zdravljenju obolenj dihalnih poti. Moja aromaterapija je kar na vrtu, včasih kakšen vršiček prinesem v kuhinjo. Dodajam pa ga tudi podpurijem, se pravi drugim suhim dišavnicam, da vsake toliko odišavim prostore.
Za vrtičkarje
Kakšne posebne vloge na vrti timijan nima. Zadostuje da lepo zgleda in lepo diši.