Odganjanje voluharja

Prav ne maram voluharjev, takšnih in drugačnih, čeprav je živalca na pogled prav luštna.

Do sedaj sem imela tri bližnja srečanja z njim. Najprej na vrtu, ko mi je pojedel vse korenine radiča in endivije solate. Prikladno, glave sem samo še potegnila iz zemlje. Vseeno me je ta beštija razjezila. Na srečo sem ugotovila škodo že ob prvem njegovem pohodu in ker ima vrt betonsko ograjo je bilo potrebno samo najti prostor, kjer je vstopil v vrt. V ta rov sem potisnila cunjo namočeno z nafto. Ni ga bilo več nazaj.

Drugič mi je haral po polju. Sem videla, nisem ukrepala, dokler mi ni pojedel čebule. To pa je izbilo sodu dnu in sem kopala toliko časa, da sem mu razkopala vse rove. Na kar sem na vhodih na njivo zopet v rove potisnila cunje namočene v nafto in nasadila sem križnolistni mleček. Od takrat ga ni več nazaj.

No tretjič pa ne morem poročati o srečnem koncu. Naselil se mi je v sadovnjak. Ker na drevesih ni bilo opaziti škode, sem pustila kot je bilo. Ker je travniški sadovnjak, je težko opaziti rove. Nemogoče jih je prekopati. Dogajalo pa se mi je, da so se mi med hojo začele stopinje ugrezati v zemljo. Najprej sem pomislila, da bo treba na dieto. Karakter pravijo imam težak, vendar to ne more biti krivo ker ga ne nosim s seboj v sadovnjak. Misel na voluharja sem potisnila v podzavest. Na vsake toliko časa sem v sadovnjaku našla večjo izkopano luknjo. Osumila sem lisico. Kaj pa če, mogoče je celo lovila voluharje. Še vedno sem skušala zanikati dejstvo; VOLUHAR je tu in žre korenine sadnih dreves.

Potem so se mi posušila 4 mlada drevesca. Za dve sem okrivila sušo. Za marelico in breskev sem predvidevala da je krivo, ker jih ne škropim. V bolnici, ko umreš običajno na poročilo o vzroku smrti navedejo 1-3 vzrokov, za sigurno in če obdukcija ni bila narejena. Bila sem prepričana v svojo diagnozo, dokler dreves nisem izkopala. Potem sem morala k prvi ugotovitvi dodati še voluharja. Zgodilo se je eno z drugim. Dobila sem tudi dodatni dokaz, rove.

Če še niste slišali pri poročilih, od včeraj naprej imamo še eno novo vojno žarišče. Napovedala sem namreč vojno voluharjem. Na poti na bojišče, s polno košaro sadik in čebulic rastlin za odganjanje voluharja, sem srečala obveščevalno službo. Saj veste, eno od tistih starejših, radovednih agencij. Že itak me imajo za malo prismojeno, ampak vedno pregledajo kaj delam in potem vidim plagiate po vasi. Ok, saj me ne moti. Seveda so me je izprašali kaj nosim in kaj za božjo voljo bom s temi čudnimi sadikami. »Ja, sadim nova sadna drevesa in ker mislim, da imam voluharja na delu, moram ukrepati.«

Nova drevesca sem sadila v mreže. Poleg sem posadila cesarske tulipane, križnolistni mleček in narcise. To so zaenkrat vsi ukrepi, ki jih nameravam izvršiti. Že to me čisto preveč stane. Ja, križnolistni mleček imam doma, v trgovini se ga ne dobi. Čebulice cesarskih tulipanov in narcis sem pa morala kupiti in vam povem, da so nesramno drage. Sadilne mreže so se tudi podražile, da se ti utrga, tako da sem se odločila za zasilni nadomestni ukrep, plastične mreže. Računam tudi na pomoč zavezniških sil: lisic, jazbecev in drugih voluhožercev. Nikoli jih nisem preganjala, pa upam, da pridejo mimo. Tile so najbolj učinkoviti uničevalci. Če ukrepi ne bodo zadostni, bom mogoče vsadila še kakšen ribez. Ta tudi voluharjem ne paše in se ga izognejo v velikem loku. In če še vedno ne bo dovolj, potem ga bom začela nadlegovati z kopanjem rovov in specialnimi zvočnimi in dimnimi učinki in pa z dišavami za njegov dom.

Vedno je dobro kombinirati več različnih ukrepov in predvideti več različni scenarijev, zato sem cesarske tulipane in križnolistni mleček zaščitila s palicami, da mi jih slučajno ne pokosijo.

Mogoče pa voluharja sploh več ni, so ga lisice že pojedle ali pa se je že odselil. No, počakajmo. Nekaj pa vem, sadike so čisto preveč drage, da bi z njimi hranila voluharja.

Če bi se radi smejali poglejte video o odganjalcu voluharjev, ki sem ga naredila že kar nekaj časa nazaj. Še mene je presenetil, ko sem ga videla na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=MqieRt4Bt0w

Hranim tudi semena križnolistnega mlečka, če bi jih potrebovali: https://domacasemena.com/?product=kriznolistni-mlecek

Tukaj lahko napišete vaš komentar.

%d bloggers like this: